"Aasta Tegu" on Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu ja ajalehe Virumaa Teataja koos välja antav tunnustus ja selle eesmärgiks on väärtustada olulisi Lääne-Virumaa tegusid ja tegijaid.
 

Aasta Tegu 2019 hääletus on lõppenud.

 

 

AASTA TEGU 2019 nominendid

 

Ühisteo kategooria

Pika tänava renoveerimine Rakvere linnas

Tänavu kevadel algasid Rakvere linna Pika tänava uuendustööd, mille käigus muutus vanalinna ajalooline peatänav tänapäevaseks promenaadiks. Uuendamise tulemusel jäi tänav autotranspordile ühesuunaliseks kuni Kooli tänavani. Jalakäijad ja kergliiklejad said suurema kasutamisala. Tänava läänepoolsesse külge jäi autoliiklus. Tänava teisele poolele rajati jalakäijate ala koos spetsiaalse tänavamööbli, lillekastide ja pinkidega. Kogu rekonstrueeritav tänavalõik sai tänapäevase tänavavalgustuse. Tänavale paigaldati tervikuna kivikate: sõiduteele graniitkividest ja jalakäijate alale betoonplaatidest kate. Linnaehituslikult tekkis Pika ja Parkali tänava ristumiskohale väike väljak, mis ühendab Parkali tänava jalakäijate promenaadi Vallimäega.

 

Sumedate Suveõhtute filmifestivali korraldamine Rakveres

Viiel augusti- ja septembrikuu õhtul sai vabas õhus vaadata kümmet Eesti autorite eriilmelist linateost. Kolme noormehe – Kristo Ambus, Karl-Ander Pais ja Karl Andreas Sprenk - idee tulemusel läks Rakveres käima filmifestival, et tuua linnakärast eemal vabas õhus vaatajateni uuemat ja vanemat filmiloomingut. Filmid linastusid Rakveres huvitavas ja omanäolises paigas: tööstuskompleksis, endises kütusejaamas, aadressil Narva 49.

 

 


Raamatu "Võõra võimu aastad" välja andmine

 

Raamatu tarvis on põhjalikult uuritud Viru-Nigula kolhoosi ajalugu, kogutud mälestusi ja fotosid. Kaante vahele on talletatud materjal, millest seni on peljatud rääkida. Nõukogude võim peremehetses Eestis üle 50 aasta. Oma valusa jälje jättis see ka Viru-Nigulas. Raamatu koostasid Ene Ehrenpreis, Pille Kajar, Elbe Tull ja Aivi Parijõgi.

 

 

Maakonna esimese pump track trikiraja ehitamine Kundasse

Oktoobris avatud Lääne-Viru maakonna esimene pump track trikirada Kundas avardab noorte vaba aja veetmise võimalusi. Pump track on asfalteeritud trikirada, mis sobib nii sportimiseks kui ka vaba aja veetmiseks ja on kohane igas vanuses huvilistele nende oskustest olenemata.

 

 

Ristisalu avamine Kadrinas

Hingedepäeval avati Kadrinas surnuaia taga kogu Eestis unikaalne ristisalu "Maa ja taeva vahel", mille autoriks on kunstnik Teet Suur ja materjaliks üle aegade säilinud, kuid surnuaias haudadel enam mitte kasutust leidvad metallristid. Kadrina astub teednäitava sammu ja annab uue hingamise kiriku kõrval roostetavale sajakonnale ristile. Idee Kadrina ristide eksponeerimisest kunstilise ristisaluna sai alguse 2015. aasta aprillis, kui ajakirjanik Rein Sikk, vallavolinik Ülo Kais ja Kadrina Katariina koguduse õpetaja Meelis-Lauri Erikson tulid välja mõttega, et Kadrina kiriku juures seisvad ristid vajaksid nii enamat väärtustamist kui ka korralikku eksponeerimist.

 

 


MTÜ Johanna maja avamine

Novembri alguses avati Roela lähedal Lepiku külas MTÜ-le Johanna kuuluv päevakeskuse renoveeritud maja, kus pakutakse erivajadusega inimestele toetatud elamise teenust.

 


Rakvere ametikooli uue õpilaskodu ehitamine

Ametikooli endise, täielikult amortiseerunud õpilaskodu asemele kerkis 3000 ruutmeetri suuruse pinnaga, neljakorruseline ja 200 majutuskohaga uus õpilaskodu. Peale majutusruumide kavandati õpilaskodusse huvitegevuste ruumid, jõu- ja aeroobikasaal ning riietusruumid. Samuti nähti seal ette kohta lastehoiule, et toetada noorte emade õppimist. Õpilaskodu kasutada on multifunktsionaalne spordiväljak, jalgrataste hoiuruum ja parkla. Õpilaskodu sissepääsu juures on koduvalvur, suur valgest betoonist kutsikas. Õpilaskodu plaanitakse avada aasta lõpus.

 

 

Tapa kultuurikoja renoveerimine

12. oktoobril avati piduliku lindilõikamisega renoveeritud Tapa kultuurikoda. Vanast hoonest jäi alles vaid karkass, suurem osa vahelagedest, mõned vaheseinad, suure saali põrand ja toolid ning heli- ja kinotehnika ja külastajatele mõeldud tualettruumid. Kõik muu, mis jäi suurest saalist väljapoole ja maja karkassi vahele, kas uuendati või ehitati täielikult ümber. Majal on nüüd tinglikult neli korrust, kasutatavaid ruume leiab igalt korruselt. Lisaks ehitati majja sisse lift, maja ette ja taha kaldteed, et ka erivajadusega inimesed pääseksid osalema kultuurikoja üritustele ja saaksid osa huvitegevusest.

 

 


Estonian Celli investeering ja tiitlid

 

Kundas tegutsev haavapuitmassi tootev Estonian cell pälvis tänavu nii aasta ettevõtte kui ka aasta välisinvestori tiitli. Juunis paigaldas ettevõte tootmisesse 20 miljoni euro väärtuses seadmeid, millega investeeriti keskkonnahoidu.

 

 


Simuna kergliiklustee ehitamine

 

Oktoobris avatud Simuna kergliiklustee abil ühendati turvaliselt Simuna aleviku keskusega mõlemad elamupiirkonnad Allee ja Pargi tänaval. Pela tee valmimist saab turvaliselt nii kauplustesse, rahvamajja, kooli, spordihoonesse kui ka alevikust välja uude tanklasse ja sealt kalmistule. Tee pikkus on umbes 2,1 kilomeetrit.

 

 


Rakvere kultuurifestivali korraldamine

 

17.-24. novembrini toimus esimene Rakvere kultuurifestival, mille patrooniks oli maestro Arvo Pärt. Kultuurifestivali programm pakkus terve nädala vältel suurel hulgal kultuurielamusi igas eas vaatajaile, nii täiskasvanutele kui lastele. Festivali tähtsündmusena tõi Rahvusooper Estonia esimest korda Rakveresse ooperi "La traviata".

 

 

Vabariikliku puuetega inimeste XXIV kultuurifestivali korraldamine Rakvere teatris

 

Lääne-Virumaa puuetega inimeste koja eestvedamisel toimus maikuus Rakvere teatris kahepäevane vabariiklik puuetega inimeste kultuurifestival, mida Eestis peeti juba 24. korda. Kultuurifestival on kõige pikema traditsiooniga puuetega inimestele mõeldud kultuurisündmus Eestis, kus igal aastal astuvad üles erivajadusega inimesed Eesti eri paigust kas solistidena, ansamblite koosseisus, tantsijatena, näitetruppide kooseisus või mõnda instrumenti mängides. Lääne-Virumaa puuetega inimeste koda viis festivalikorralduses sisse muudatuse – esimesel päeval oli kollektiividel võimalik omavahel võistelda, teine päev oli üles ehitatud vaba lava stiilis.

 

 

Spordiürituse Battle of Tapa korraldamine

10. augustil korraldas spordiklubi Stev koostöös 1. jalaväebrigaadiga Tapa linnas Männikumäel esimest korda esindusliku spordiürituse Battle of Tapa, mis tõi ekstreemjooksurajale üle 400 spordihuvilise viiest-kuuest riigist. Tegemist oli väga raske jooksuga. Lisaks 15-kilomeetrisele põhidistantsile sai ennast proovile panna ka viiekilomeetrisel rahvajooksudistantsil, meeskonnajooksus, paarisjooksus ja lastejooksudel.

 


Rakvere tervisekeskuse avamine

Novembri alguses avati vast valminud Rakvere esmatasandi tervisekeskus. Kahel korrusel asuvates avarates ja valgusküllastes ruumides asusid tööle kümme perearsti koos -õdedega, kaks psühhiaatrit, kaks füsioterapeuti, ämmaemand ja koduõde. Ligi 1400-ruutmeetrise pinnaga tervisekeskus on hästi ligipääsetav ja asub bussijaama vahetus läheduses, sotsiaalkeskuse ja polikliiniku vahelisel alal.

 

 

Rakvere Waldorfi lasteaia avamine Vallikraavi tänaval


Sel sügisel avas Rakveres Vallikraavi tänaval, endises Rakvere vallamajas oma uksed Rakvere Vabakooli Seltsi eest veetav Waldorfi lasteaed. Waldorfi lasteaias on rühmaruumides pinda 90 ruutmeetrit. Praegu on ühe liirühma jagu lapsi, kes on kolme- kuni seitsmeaastased.

 

Isikteo kategooria


Merle Somelar aasta õe tiitli pälvimise eest
Aasta õe tiitel läks tänavu Rakvere haigla õele Merle Somelarile, kes on kõik oma 27 tööaastat pühendanud Rakvere haigla patsientidele.

 

 

Kelly Vask Noortebänd 2019 konkursi võidu eest
Konkursi Noortebänd tänavuseks võitjaks krooniti Virumaa neiu Kelly Vask. Noortebänd on Eesti suurim ja pikima ajalooga noortele muusikutele suunatud igaaastane bändikonkurss, mis ei ole ainult parima ansambli valimine, vaid ka noorele artistile suunanäitaja ning hüppelaud Eesti muusikasse. Noortebändi on korraldatud 2001. aastast.

 

 

Arlet Palmiste näidendi kirjutamise ja lavale toomise eest
Arlet Palmiste on kirjutanud Tapa kandi ajaloolistest sündmustest kolm näidendit, mis on Piibe teatris ka lavaküpseks saanud. Tänavu aasta oktoobris Udriku mõisa aidas lavale jõudnud "Varjud" kõneleb Männiku küla tragöödiast 1945. aastal. Moe piiritusetehases jõudis tänavu publikuni lavastus "Moe mees".

 

 

Urve Tinnuri laulupeo ühislaulu sõnade kirjutamise eest

150. sünnipäeva tähistanud laulupeo ühislauluna kõlas laulukaare all lugu pealkirjaga "Üksi pole keegi", mille sõnade autor on luuletaja ja kirjanik Urve Tinnuri.

 

Heidi Jakobson aasta lasteaiaõpetaja nominendiks tõusmise eest

Rakvere eralasteaia Kaur õpetaja Heidi Jakobson nomineeriti tänavu aasta lasteaiaõpetaja tiitlile. Heidi Jakobson on juba mitu aastat hoolitsenud laste keskkonnaõpetuse eest. Tema eestvedamisel on Kauri lasteaia mudilaste silmade all inkubaatoris koorunud munadest tibud, tänavu kevadel võeti lasteaia hoovi elama kanad.

 

 


Epp Mäe MM-il maadluses pronksmedali võitmise eest

Epp Mäe on Kasahstanis Nur-Sultanis toimunud maailmameistrivõistluste pronksmedali omanik naistemaadluse raskekaalus (kuni 76 kg). Medalivõiduga lunastas ta ühtlasi pääsme Tokyo olümpiamängudele. Lisaks teenis Tudust pärit naine pronksi samas kaaluklassis selle aasta Euroopa mängudel Minskis.

 

 

Helena Veelmaa rekordite püstitamise eest

Rakkelasest Eesti naiste meister ja rekordiomanik klassikalises lamades surumises ning jõutõstmises kaaluklassis kuni 72 kilogrammi. Jõutõstmise Euroopa meistrivõistluste 10. koha omanik. Püstitas EM-il kolm uut Eesti rekordit - kogusumma 442,5 kg, kükk 170 kg, jõutõmme 180 kg. Helena Veelmaa õpib sisekaitseakadeemias.

 

 

Indrek Klammer aasta põllumehe tiitli pälvimise eest

Aasta põllumehe tiitel läks tänavu Indrek Klammerile Voore Farmist. Voore Farmi juhataja Indrek Klammer on aastatega rajanud Vinni valda edukalt toimiva põllumajandusettevõtete grupi, kus maad haritakse ligi 4000 hektaril, peetakse loomi ja tööd saab 70 inimest.

 

 

Jaanus Lekk teenete eest Eesti mittekommertsliku filmi edasiarendamisel
Teenete eest Eesti mittekommertsliku filmi edasiarendamisel anti Jaanus Lekile Ülemaailmse Mittekommertslike Filmide Autorite Liidu UNICA kuldmedal. Jaanus Lekk on aastate vältel juhendanud paljusid Rakvere ja selle ümbruse noori filmihuvilisi. Tänavusel üleriigilisel mittekommertslike filmide festivalil äratas suurt huvi Eesti vabariigi 100. aastapäevale pühendatud Lekki film "Viljapead kui mõttejada".

Konkursi statuudi leiad SIIT


Lääne-Virumaa "Aasta Tegu" laureaadid läbi aegade:

2003- "Kalevipoja" maailma esiettekanne vallimäel

2004- spordihoone rajamine Rakverre

2005(valiti esimest korda eraldi ka isikutegu)-Rakvere teatrimaja üle 40 miljoni krooni maksma läinud renoveerimine; Kaido Höövelson alias Baruto-saavutusd Jaapani sumoringis.

2006- Tarvanpää Seltsi korraldatud I meeste tantsupidu Rakveres; ettevõtja Hillar Pulk-piisonifarmi asutamine Põlulas.

2007- naiste varjupaiga asutamine Tapal; Maie Männik, Elvi Kullamägi ja Kersti Aasmets-mahuka raamatu "Kaks sajandit Vaeküla kooli" eest.

2008- Aqva veekeskuse valmimine; Üllar Saaremäe-punk laulupeo idee.

2009- Tõrma-Piira-Pajusti kergliiklustee valmimine; Arvo Pärt-Rakvere muusikakoolile poole oma elutööpreemia annetamise eest.

2010- Rakvere korvpalliklubi BC Rakvere Tarvas hõbemedalivõit Eesti meistriliigas; Sõmeru kooli kokk Urmas Lindlo-koolisööklate kokkade üleriigilise konkursi võitmise eest.

2011- Uhtna põhikooli heategevuslik algatus õnnetuses vigastada saanud Davidi abistamiseks; Kaarel Nurmsalu-juunioride kahevõistluse ja suusahüpete MMil kolme pronksmedali võitmise eest.

2012- Rakvere Ametikooli restaureerimine; Hando Kuntro ja Piret Smagari poolt Emumäele puitskulptuuridest allee rajamine.

2013- Rakvere Haigla õendushoolduskorpuse valmimine; Bonzo tähelend.

2014- Rakvere Keskväljaku omanäoline jõulupuu; Kren Koosapoeg Kadrinast –  noor leiutaja

2015- Rakvere jalgpalliklubi Tarvas Premium liigasse jõudmine; Epp Mäe-pronksmedalivõit EM-il

2016- Teatrikino avamine Rakveres; Tiina Mälberg-nimiosa täitmise eest filmis "Ema"

2017- Rakvere haigla erakorralise meditsiini osakonna täielik uuendamine; Kersti Loite-raamatu "Virumaa rahvarõivad" koostamine

2018- Üllar Saaremäe, Toomas Suumani, Pille-Riin Purje ja Tiina Mälbergi korraldatud Eesti esimene üldluulepidu; Pamela Marani raamat "Eesti vanaemade lood ja salatarkused"