« Tagasi

Minister tunnustas tervisedendajaid

21.02.23 tunnustati Maarjamäe lossis toimunud pidulikul vastuvõtul viimaste aastate tegusamaid tervisedendajaid igast Eesti maakonnast.

„Üle mitme aasta saame tänada inimesi, kes on pühendunult panustanud meie inimeste tervise edenemisse. Edendamise töö tulemus on hoiakud ja käitumisharjumused, mis hoiavad inimest ennast ja mida inimene annab edasi ka oma pereliikmetele. Tervisedendus ei ole retsepti kirjutamine, vaid mitmekesine ja järjepidev töö," ütles tervise- ja tööminister Peep Peterson.

Tunnustuse pälvinud tervisedendajate eripalgeline taust näitab, kui lai on rahvastiku tervisesse panustajate, aga ka vastutajate ring.
"Tunnustuse saajad on hea näide sellest, kuidas seda vastutust saab ja tuleb võtta – olles näiteks politseiametnik, valla- või lasteasutuse juht või õpetaja. Tervise edendamise hoovad on meie kõigi kätes ning koostöö on edu võti," väärtustas tublisid tervisedendaid ka TAI juht Annika Veimer.

Lääne-Virumaalt pälvisid tunnustuse Ainar Sepnik Siiri Kohver ning Margit Lichtfeldt. Suured õnnesoovid!

Ainar Sepnik on väga tugevalt ja hingega panustanud spordi ja tervistedendavate sündmuste korraldamisse, panustanud sellesse, et Viru-Nigula valda rajataks erinevaid rajatisi ning spordi ja vabaaja väljakuid ja toonud läbi erinevate ettevõtmiste liikuma palju inimesi koos peredega nii Lääne-Viru maakonnast kui mujalt. Seda nii läbi oma igapäevatöö endise spordijuhina Viru-Nigula vallas, koos teistega ühiseid projekte tehes kui ka individuaalselt korraldanud.
Nagu nt Lääne-Virumaa Jooksusari, millest ühte, Viru-Nigula jooksu on ta peakorraldajana teinud juba üle 10 aasta. Kõigest 19 aastaselt võttis jooksu korraldamise enda peale ja teinud sellest maakonnas hinnatud ja väga hästi korraldatud jooksusarja, kus alati stardis ka väga palju lapsi ja noori. Lisaks Seiklusorienteerumine, 1DayDecathlon, Rannavolle suveturniir, Adolf Noormetsa mälestusvõistlus heitealadel, projekt Mehed liikuma, Eesti Omavalitsuste talimängude korraldamine jm.

Siiri Kohver on värske energiaga tulnud tervisedenduse valdkonda ning panustanud eelkõige liikumisse ja tervisesse. Rakvere vallas korraldatavad üritused on jäänud silma ja kaasavad inimesi, kes ehk niipalju igapäevaselt spordiga ei tegele. 2021. aastal oli tal oluline panus Sõmerule rajatud ""Sõmeru-Näpi tervisespordiväljaku"" rajamisel, mis suurendab ühe kogukonna jaoks oluliselt tervisespordi võimalusi. Siiri jõuab palju ja teeb kõike kirega. Ta seob oskuslikult liikumise ja tervise, olles võtnud oma südameasjaks muuta liikumine ja tervislikud eluviisid vallas igapäevaelu harjumuspäraseks osaks. Isikliku eeskuju, positiivse ellusuhtumise ja ägedate üritustega on ta kiiresti võitnud nii suurte kui väikeste spordisõprade südamed. Erinevaid spordiringe on tulnud juurde noorte- ja külakeskustesse, trennid on avatud nii algajatele kui edasijõudnutele, nii saledatele kui volüümikatele. Siiri on abiks valla noortekeskustele spordivahendite hankimisel ja projektide elluviimisel. Siiri korraldab valla jooksuürituste sarja ning seisab hea valla spordiplatside ja terviseradade käigushoidmise eest. Tema eestvedamisel on traditsiooniks saanud Kirju Liblika seiklusorienteerumine ja suvine jalgrattamatk, kuhu tullakse osalema Rakvere vallast, linnast ja kaugemalt. Siiril jätkub energiat olla abiks ka maakonna jooksusarja etappide läbiviimisel. Siiri osaleb aktiivse liikmena maakonna tervisenõukogu töös. Ta on panustanud sellesse, et lasteaialaste ja kooliõpilaste toit oleks tervislik ja menüü mitmekesine. Selleks osalesid kõik valla haridusasutuste menüüd hindamises ja kaks valla kooli TAI koolitoidu parendamise projektis ning kõik haridusasutused saavad koostöös maakonna rahvatervise spetsialistiga vajalikku nõustamist toitumisnõustajatelt. Tänavu oktoobris alustas Siiri valla rahvatervise projekti eestvedamisega. Siiri teene on ka see, et mitu Rakvere valla kooli liitus tervist edendava haridusprogrammiga Liikuma kutsuv kool. Liikumine vahetundides ning enne ja peale tunde parandab õpivõimet ning aitab lastel ka tunnis paremini keskenduda. 2021. a septembrikuus avati kogukonna jaoks väga oluline ja mitmekülgsete võimalustega Sõmeru-Näpi rahvaspordiväljak, mille valmimisel oli väga suur panus just Siiril. Siiri armastab täpsust ja korda, on ühtlasi majanduslikult mõtlev ja loominguline. Ta on reipa ja heatujulisena pidevas tegevuses, olgu see siis varane hommik või õhtune üritus. Siiri ei loe kunagi töötunde, ikka ta organiseerib ja koordineerib, et asjad saaksid hästi tehtud.

Margit Lichtfeldt tegeleb nii oma kogukonnas kui ka Lääne-Viru maakonnas aktiivselt tervise edendamisega. Koolis sotsiaalpedagoogina töötades on ta enda südameasjaks võtnud toetada ja olemas olla kõikidele Uhtna Kooli õpilastele, nende vanematele ja õpetajatele. Uhtnas veab ta juba aastaid MTÜ Uus Uhtna tegevust, mille eesmärgiks on nii füüsilise kui ka vaimse tervise edendamine. Enda füüsilise aktiivsusega näitab ta head eeskuju nii noortele kui ka eakatele kogukonna liikmetee. Lisaks oma kogukonna eest seismisele leiab ta aega teha vabatahtliku tööd ka " Punase Risti" organisatsioonis.

Fotod: Rene Suurkaev ja Mari Raudsepp