« Tagasi

Looduskaitsekuu Lääne-Virumaal

Emadepäeval, 9. mail algab järjekordne looduskaitsekuu, mis kestab 5. juunini, keskkonnapäevani.

 

8. mail matk Käsmu poolsaarel. Kogunemine 11.00 Käsmu Meremuuseumis. Matkame koos meremuuseumi loodusgiidiga Käsmust Käsmu järveni ning mööda Eru lahe kallast Tiiruneemeni. Põikame läbi metsa Kuusikranda ja sealt mööda mereranda meremuuseumi juurde tagasi. Retkel tutvume inimtegevuse jälgede muutumisega ajas ning rändame mõttes tagasi Lahemaa Rahvuspargi algusaastatesse. Retke pikkus umbes 12 km. Retke juhib Virko Sirkel. Info: SA Käsmu Meremuuseum, Virko Sirkel, muuseum@kasmu.eeFacebooki sündmus.

9. mail elamusmatk Lahemaal Oandus. Kogunemine 12.00 Oandu külastuskeskuse juures. 16 km Lahemaa ilu ja võlu. Algus ja lõpp Oandu Külastuskeskus. Seljakotid anname selga ja lõkkegurmeed teeme koos. Matkajuht on Marju Kees. Info: Luureretked OÜ, Merili Vipper, luureretked@gmail.comFacebooki sündmus.

14. mail Lahemaa jalgrattamatk loodusgiidiga. Grupp on täitunud!  Kogunemine 9.00 Lahemaa Pärimuskoja juures. Matkajuht loodusgiid Priit Adler. Tutvume Lahemaa Pärimuskojaga, Muuksi linnamäe ja selle allikaga ning karulaugu kasvukohaga. Pudisool keedame loodusest kogutud taimedest teed ning musitseerime koos muusik Marek Sadam. Info: Ubari Loodustarkuse Keskus, Facebookis.

15. mail rabamatk Ohepalu looduskaitsealal. Kogunemine 11.00 Linnumäe loodustalus. Liigume Ohepalu Suurjärve äärde mööda looduslikku kõrgsood. Info: Linnumäe Loodustalu, kulalistemaja@gmail.com;  Facebooki sündmus

16. mail kolme joa matk Lahemaa rahvuspargis. Kogunemine 11.00 Joaveski rahvamaja juures. Lahemaa rahvuspark on tuntud poolsaari täis pikitud lahtede, armastatud matkaradade ja mõisate poolest. Lahemaad tasub armastada ka jugade pärast. Maalilisel Valgejõel on metsade vahele ära peidetud 3 juga ja joastikku, Vasaristi, Nõmmeveski ja Joaveski. Matka juhib loodusgiid Helen Kari
Info: Prangli Reisid OÜ, Annika Prangli, info@pranglireisid.eeFacebooki sündmusel.

22. mail karu teemaline matk Sirtsi looduskaitsealal. Kogunemine 11.00 Tudu lähedal, täpse alguskoha saadame meiliga. Info: OÜ Natourest, Bert Rähni bert@natourest.eeFacebooki sündmus

22. mail Äntu maastikukaitseala matk loodusgiidiga. Grupp on täitunud!  Kogunemine 11.00 Valgejärve parklas. Tutvume Äntu järvede tekkelooga, vee ringkäiguga, ajalooga, pärandkultuuriga. Matkajatega liitub ja tervitab muusik Karl Madis saksofoniga. Matkajuht loodusgiid Priit Adler. Info: Puhta Vee Teemapark; vaata lähemalt Facebookis.

22. mail loodusretk Käsmu poolsaarel.Loodusretk Käsmus, mis on rikas nii kultuuri kui eriilmelise looduse poolest. Lisaks kuuled veel Käsmu küla lugu ja põnevaid lugusid, mis seal juhtunud on. Külastame kuulsat „kaptenite küla" Käsmut, kus aegade jooksul on elanud 60 laevakaptenit. Vaatame valgeksvõõbatud maju, väärikat merekooli, kabeliaeda seal põlvitava Signe kujuga, aga ka unikaalset kivikülvi, õnnekivihunnikut, NSVL aegset militaarpärandit ja ilusat rannamaastikku. Kohtumine Käsmu küla tagumises parklas. Hind: 12€/inimene. NB! vajalik on eelregistreerimine kodulehelt.


23. mail retk ümber Viitna järvede (vene keeles). Kogunemine 10.00 Viitna kõrtsi juures. Retk kestab ca 4 tundi, soovi korral ka väike pikniku paus järve kaldal. Matk on jalgsi mööda metsaradasid ja kogupikkus kuni 10 km. Jalatsi valikul arvestada, et pinnas võib olla kohati niiske ning ei ole läbitav lapsekäru ja invasõidukiga. Viitnal asus 50 aastat tagasi loodud rahvuspargi keskus ja ka järved olid osa rahvuspargi territooriumist. Retke käigus tutvutakse Viitna looduse ja geograafilise kujunemisega. Retke juhib geograaf ja loodusgiid Maret Vihman
Info: Lahemaa Looduskool, lahemaalooduskool@gmail.comvaata Facebookist.

23. mail kaitsealade päev Neeruti maastikukaitsealal. Kogunemine 13.00 RMK Neeruti Eesjärve lõkkekohas. 7 km Neeruti matkarajal. 4 tundi elamust. Rajal näeme Kalevipoja künnivagusid, hobuse sadula jäljest tekkinud Sadulamäge, neerudest tekkinud järvi jpm. Matkajuht on Merili VipperInfo: Luureretked OÜ, Merili Vipper, luureretked@gmail.comFacebooki sündmus.

26. mail Veetarga retk puhta vee tekkekohas Kristina Šmigun-Vähi ja loodusgiidiga. Matk Väike-Maarja Gümnaasiumi liikumisürituse tublimate õpetajatega 26. mai kell 16- 19 matkaga looduses koos Kristina Šmigun-Vähi! Grupp on täitunud ja vabu kohti pole! Facebooki sündmus.

 

Looduskaitsekuud on Eestis tähistatud üle 40 aasta.
2021. aasta looduskaitsekuu tunnuslause on „Looduskultuur ühendab". Loodus ja kultuur on tihedalt põimunud – pühapaigad, kohapärimus ja paigalood – ja nende teadjaile avaneb veel üks, silmale nähtamatu maastiku kiht. Rikas kultuuripärand on kujunenud mitmete inimpõlvede kestel kohapeal, koos loodusega ja rannikul-saartel või kuplilisel maastikul pisut isemoodi.