Jönköpingu kommuun (Rootsi)

Rahvaarv: 145 391 (märts 2023)

Pindala: 1 480 km²

Jönköping asub Rootsi suuruselt teise järve, Vätterni lõunakaldal. Jönköpingu kommuun on ajaloolise Smålandi maakonna kõige suurema elanikkonnaga kohalik omavalitsus, hoides kogu Rootsis omavalitsuste hulgas suuruse poolest 9. kohta. Tänaste piiridega väljakujunenud omavalitsus loodi 1971. aastal läbiviidud haldusreformi käigus, koosnedes esialgu rohkem kui 20 kunagisest eraldi omavalitsusüksusest, kuhu kuulus ka kolm endist linna. Nii on näiteks Jönköpingu linnaga kokku kasvanud Huskvarna linn.  Jönköpingu omavalitsus on osa Jönköpingu maakonnast, kus elab kokku üle 369 000 inimese.

Jönköpingu kommuuni tõmbekeskusele, Jönköpingu linnale, andis linnaõigused 1284. aastal kuningas Magnus Ladulås. Jönköping on oma hea logistilise asukoha tõttu olnud ajalooliselt vilgas kaubanduspiirkond. Nimi Jönköping tulenebki kahest sõnast, millest „köping" tähendab kaubanduskeskust või turgu. Nime esimene pool „Jön" on omakorda tuletatud piirkonnast läbivoolava oja Junebäcken nimest. Tänu oma headele asukohaeelistele ja hästi arendatud teede, raudtee ja lennutranspordi infrastruktuurile on Jönköping ka täna oluliseks strateegiliseks kaubandus- ja logistikakeskuseks Rootsis, olles koduks rohkem kui 140 000 ettevõttele. Jönköpingus asub ka messi- ja näitustekeskus Elmia, kus toimub aastas üle 200 messi ja sadu muid sündmusi ja mida külastab aastas ca 300 000 – 400 000 inimest. See omakorda mõjub positiivselt ülejäänud piirkonna ettevõtlusele, kaasates investeeringuid, kasvatades töökohtade arvu, arendades innovatsiooni. Jönköpingu kommuun on kasvava elanike arvuga kohalik omavalitsus, kus rahvastiku kasvu tõusu prognoositakse 2025. aastaks 150 000 inimeseni.

Ka turismisihtkohana pakub Jönköpingu kommuun midagi igale maitsele – elavat linnasaginat, rannamelu, väikseid ajaloolisi külakesi ja looduslähedust. Jönköpingu linna ümbritsevad kolm järve. Jönköpingu linnast ida poole jääb tööstuspärandi turismikeskus Huskvarna, kus asub juba 17.sajandist tegutsev ja üle maailma tuntud relvade, kodumasinate ja sõidukite  tootjatehas. Puna-valgetriibuliste karamellkommide e. „polkagris"-maiustuste tootmise poolest tuntud Gränna ja ajalooline legendirikas Visingsö saar pakuvad külastajatele imelisi vaateid ja mõisamaju, munakiviteid ja kaarikusõitu, linnusevaremeid ja looduse idülli. Jönköpingu ajaloo ja tänapäevaga on võimalik end kurssi viia siin ja siin.

Jönköpingu kommuuniga (e. kohaliku omavalitsusega) on Lääne-Virumaal sõprussidemed alates 2003. aastast ja koostöölepingut on uuendatud 2019. aastal, kus olulistemaks koostöövaldkondadeks said piirkondade üldisemale arengule suunatud valdkonnad (sh. haridus-, kultuuri-, turvalisuse valdkondades) ja ettevõtluskeskkonna (sh. turismi) arendamine. Viimastel aastatel ongi koostöös keskendutud kogemuste ja heade praktikate jagamisele nimetatud valdkondades.

          

Fotod: Wikipeedia

Kaart: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=690535
Vapp: By Lokal_Profil, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2917341

Kasutatud kirjanduse lingid:
https://en.wikipedia.org/wiki/J%C3%B6nk%C3%B6ping_Municipality
https://www.visitsmaland.se/en/regions/jonkoping
https://jkpg.com/en/
https://www.rjl.se/Tillvaxt-och-utveckling/invest-promotion/Logistics-and-e-commerce/
https://www.jonkoping.se/

 

Agderi maakond (Norra)

Rahvaarv: 316 051 (jaanuar 2023)

Pindala: 14,991 km²

Agder on maakond Lõuna-Norras, mis moodustati 2020. aasta alguses endise Vest-Agderi ja Aust-Agderi maakondade ühendamisel. Agderi maakonda kuulub 25 kohalikku omavalitsust. Juba enne ühinemist tegid kaks maakonda omavahel tihedat koostööd – näiteks olid Agderi Ülikoolil kampused nii Aust-Agderis kui Vest-Agderis.

Agder oli viikingiaja alguses, enne Harald Kaunisjuust, väikekuningriik. Agderlasi hüüti egder (egðir). Agder oli hiljem (Gulatingsloveni all) maakond (Egdafylki). Halduslikult sai Egdafylkist Agdesideni lään, mis oli üks Norra pealääne 17. sajandil. Agderi nimi on umbes 1500 aastat vana, kuid selle tähendus on ebaselge. See võib olla tuletis sõnast ǫgd (ögd; 'terav olema') ning tähendada 'merest välja ulatuv maa'. Teise versiooni järgi on nimi seotud vanapõhja sõnaga agi ('merelainetus') ning tähendab 'rahutu merega maa'.

Lõuna-Norra rannikuäärset kutsutakse tihti ka Norra Rivieraks. Skagerraki väina rannikut ümbritsevad maalilised linnakesed ja võluv saarestik, sisemaa pakub suurepäraseid võimalusi matkadeks ja mäed häid tingimusi talviseks suusatamiseks, mis annab piirkonnale head eelised turismiettevõtluse kasvuks. Lõuna-Norra on populaarne suvituskoht ning Norra kõige kallim kinnisvara jääb just siia piirkonda.

Agderi ettevõtluskeskkond on mitmekesine – peamisteks sektoriteks on töötlev tööstus ja mehhaanikatööstus ning nafta- ja gaasivarustustööstus. Pool kogu Norra energiavarustusest tuleb Agderi hüdroenergia taastuvallikatest, mis seab piirkonna globaalselt ainulaadsele positsioonile. Rohe- ja sinimajandus, teadusuuringud ja innovatsioon on Agderi jätkusuutliku ja tulevikku vaatava arengu alustugedeks. Agderi visiooniks on luua 2030. aastaks maailma esimene täiselektriline ühiskond, mis põhineb 100% puhtal energial. Kjeviki lennujaam Kristiansandis ühendab piirkonda Euroopaga ning Norra suuruselt neljas sadam, Kristiansandi sadam, on oluline kaubaveo sõlmpunkt Norras.

Lääne-Virumaa maakond sõlmis koostöölepingu Vest-Agderi (Lääne-Agder) maakonnaga 1995.aastal. Pärast Vest-Agderi ja Aust-Agder (Ida-Agderi) maakondade ühinemist küll ametlikult koostöölepingut pikendatud pole, kuid koostöö on siiski jätkunud erinevates valdkondades – haridus, kliimapoliitika, kultuur. Alates 2008. aastast on Agder (end.Vest-Agder) andnud välja stipendiumi mõnele Lääne-Virumaal tegutsevale kunstnikule või kultuuritegelasele, kellel on võimalus end ja oma loomingut stipendiumi toel edasi arendada.

          

Fotod: Wikipeedia

Kaart: By Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78234745

Lipp: By TheSecretPower - Own work based on https://www.reddit.com/r/vexillology/comments/12ajpq8/found_this_flag_in_norway/, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=130335071

Kasutatud kirjanduse lingid:
https://agderfk.no/_f/p1/ie2a3f265-02ad-4018-b630-da344c6828a0/regional-development-plan-agder-2030_short_digital.pdf   
https://www.citypopulation.de/en/norway/admin/42__agder/
https://en.wikipedia.org/wiki/Agder
https://en.wikivoyage.org/wiki/Agder
https://et.wikipedia.org/wiki/Agder

 

Plöni maakond (Saksamaa)