Tähistati Rakvere vabastamise aastapäeva
Täna, 12.01.2023 möödub 104 aastat Rakvere vabastamisest Vabadussõjas. Aastapäeva tähistati mälestuspärgade asetamisega Palermo metsas asuva punase terrori ohvrite mälestuskivi juures. Mälestuspärja asetas teiste seas ka Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu (VIROL) esindus.
15. detsembril 1918 toimus Eesti väeüksuste lüüasaamisega lõppenud lahing Rägavere all ja Rakvere langes järgmisel päeval punavägede kätte. Kohe algasid repressioonid, vangla ja arestikambrid täitusid kiiresti vahialustega. Paari nädalaga oli Rakvere vangimaja arreteerituist - meestest, lastest, naistest, vanuritest - tulvil. Vahistati kõik, keda kahtlustati poolehoius Eesti Ajutisele Valitsusele. Aastavahetusel alustas tegevust sõjatribunal ning vange hakati linnast paari kilomeetri kaugusel Palermo metsas maha laskma.
Kui 12. jaanuaril Eesti vabadusvõitlejad Rakverre jõudsid, moodustati Palermo massimõrva väljaselgitamiseks komisjon, kes laskis kolm ühishauda lahti kaevata. Nendest leiti kokku 82 laipa. Järelevaatusel selgus, et paljusid oli enne hukkamist piinatud. Toimunu õudu on kirjeldanud Jakob Liiv (25. jaanuari 1919. a ajalehes „Vaba Maa)": „Peale kuulihaavade oli suurem osa püssitikkudega rinnust ja kehast läbi torgitud ja sisikonnad välja puistatud, jala- ja käeluud katki murtud...".
Surnukehad anti omastele üle, 12 tapetut ei suudetud ära tunda ja nad maeti linnakalmistule.
Toimunu üksikasjust saadi teada üksnes seetõttu, et üks haavatu tuli sealt elusalt välja, kuid suri nädal hiljem.
Rakvere vabastamine Eesti väeüksuste ja Soome vabatahtlike poolt 12. jaanuaril päästis paljude vangide elu, sest bolševikud ei jõudnud massimõrva Palermo metsas lõpuni viia ja kõiki vange hukata.
Töörahva Kommuuni 28-päevase võimuloleku jooksul tapeti Virumaal üle 150 inimese.
Igavene mälestus.