Lääne-Viru maakonnas viidi mullu oktoobris läbi alkoholi testoste, milles jälgiti, kui mitmel korral saavad noored alkoholi poest kätte ilma, et neilt dokumenti küsitakse.

Lääne-Viru maakonna tervisenõukogu pressiteade

04.09.2019

 

 

Lääne-Viru maakonnas viidi mullu oktoobris läbi alkoholi testoste, milles jälgiti, kui mitmel korral saavad noored alkoholi poest kätte ilma, et neilt dokumenti küsitakse.

 

Lääne-Viru maakonnas viidi mullu oktoobri lõpus läbi alkoholi testoste, milles jälgiti, kui mitmel korral saavad noored alkoholi poest kätte ilma, et neilt isikut tõendavat dokumenti küsitakse. Testostud toimusid Lääne-Viru maakonna tervisenõukogu, Tervise Arengu Instituudi ning Rakvere politseijaoskonna teadmisel ja toel. Alkoholi müüdi noortele 18-st erinevast müügikohast, dokumenti küsimata.

Alkoholi testostud viidi läbi Lääne-Viru maakonna 56 erinevas müügikohas, mis asusid nii linnades kui ka maapiirkondades. Testostud toimusid nii erineva suurusega poodides kui ka tanklates. Testostusid sooritati maakonnas koos kahe noorega, kes olid testostude sooritamise ajal täisealised, kuid tänu testostlemisele saab kontrollida asjaolu, kas ja kui paljudel juhtudel noortelt maakonnas alkoholi ostes isikut tõendavat dokumenti küsitakse.  Testostudega alustati 27. oktoobril (laupäeval) ning lõpetati 28. oktoobril (pühapäeval).

Testostudes osalesid nii noormees kui ka neiu, et jälgida, kas alkoholi müügil on soolist erinevust.

26 korral oli ostjaks noormees ning 30 korral oli ostjaks neiu. Meessoost testostja käest küsiti isikut tõendavat dokumenti 26-st ostukorrast vaid 13 korral. Naissoost testostja käest küsiti isikut tõendavat dokumenti 30-st ostukorrast 25 korral.

Kange alkoholi ostu puhul ei küsitud meessoost testostjalt isikut tõendavat dokumenti 19-st ostukorrast 10 korral. Naissoost testostjalt ei küsitud dokumenti kange alkoholi ostu puhul 4-st ostukorrast ühel korral.

Antud testi tulemusena võib välja tuua, et kahjuks müüakse kanget alkoholi noortele meestele liiga kergekäeliselt. Neidudele müüakse kergekäelisemalt dokumenti küsimata lahjat alkoholi.

Võrreldes varasemalt korraldatud testostlemise tulemustega on tulemused siiski veidi paranenud. 2016. aastal sooritati testostud Lääne-Viru maakonna 60 erinevas müügikohas, 60-st ostukorrast 27 korral (ehk 45% ostudest) ei küsitud isikut tõendavat dokumenti.

2018. aastal sooritati testoste 56 erinevas müügikohas ning 56-st ostukorrast 18 korral (ehk 32% juhtudest) ei küsitud dokumenti. Testostudega jätkatakse maakonnas ka edaspidi.

 

Kuna inimese aju areneb kuni 25. eluaastani, on alkoholi tarvitamine noorte jaoks eriti kahjulik. Alkohol kahjustab noore inimese organismi täiskasvanuga võrreldes kahekordselt. Lisaks mõjutab noores eas sõltuvusainete tarvitamine aju toimimist ka täiskasvanuna.

 

Rohkem lisainfot selle kohta kuidas alkoholi tarvitamist mitte alustada, tarbitavaid koguseid vähendada või alkoholist loobuda leiad veebilehelt www.alkoinfo.ee.

Septembris on käimas ka Tervise Arengu Instituudi kampaaia „Võta alkoholist puhkust!".