Jönköpingu kommuun

Rahvaarv: 145 391 (märts 2023)

Pindala: 1 480 km²

Jönköping asub Rootsi suuruselt teise järve, Vätterni lõunakaldal. Jönköpingu kommuun on ajaloolise Smålandi maakonna kõige suurema elanikkonnaga kohalik omavalitsus, hoides kogu Rootsis omavalitsuste hulgas suuruse poolest 9. kohta. Tänaste piiridega väljakujunenud omavalitsus loodi 1971. aastal läbiviidud haldusreformi käigus, koosnedes esialgu rohkem kui 20 kunagisest eraldi omavalitsusüksusest, kuhu kuulus ka kolm endist linna. Nii on näiteks Jönköpingu linnaga kokku kasvanud Huskvarna linn.  Jönköpingu omavalitsus on osa Jönköpingu maakonnast, kus elab kokku üle 369 000 inimese.

Jönköpingu kommuuni tõmbekeskusele, Jönköpingu linnale, andis linnaõigused 1284. aastal kuningas Magnus Ladulås. Jönköping on oma hea logistilise asukoha tõttu olnud ajalooliselt vilgas kaubanduspiirkond. Nimi Jönköping tulenebki kahest sõnast, millest „köping" tähendab kaubanduskeskust või turgu. Nime esimene pool „Jön" on omakorda tuletatud piirkonnast läbivoolava oja Junebäcken nimest. Tänu oma headele asukohaeelistele ja hästi arendatud teede, raudtee ja lennutranspordi infrastruktuurile on Jönköping ka täna oluliseks strateegiliseks kaubandus- ja logistikakeskuseks Rootsis, olles koduks rohkem kui 140 000 ettevõttele. Jönköpingus asub ka messi- ja näitustekeskus Elmia, kus toimub aastas üle 200 messi ja sadu muid sündmusi ja mida külastab aastas ca 300 000 – 400 000 inimest. See omakorda mõjub positiivselt ülejäänud piirkonna ettevõtlusele, kaasates investeeringuid, kasvatades töökohtade arvu, arendades innovatsiooni. Jönköpingu kommuun on kasvava elanike arvuga kohalik omavalitsus, kus rahvastiku kasvu tõusu prognoositakse 2025. aastaks 150 000 inimeseni.

Ka turismisihtkohana pakub Jönköpingu kommuun midagi igale maitsele – elavat linnasaginat, rannamelu, väikseid ajaloolisi külakesi ja looduslähedust. Jönköpingu linna ümbritsevad kolm järve. Jönköpingu linnast ida poole jääb tööstuspärandi turismikeskus Huskvarna, kus asub juba 17.sajandist tegutsev ja üle maailma tuntud relvade, kodumasinate ja sõidukite  tootjatehas. Puna-valgetriibuliste karamellkommide e. „polkagris"-maiustuste tootmise poolest tuntud Gränna ja ajalooline legendirikas Visingsö saar pakuvad külastajatele imelisi vaateid ja mõisamaju, munakiviteid ja kaarikusõitu, linnusevaremeid ja looduse idülli. Jönköpingu ajaloo ja tänapäevaga on võimalik end kurssi viia siin ja siin.

Jönköpingu kommuuniga (e. kohaliku omavalitsusega) on Lääne-Virumaal sõprussidemed alates 2003. aastast ja koostöölepingut on uuendatud 2019. aastal, kus olulistemaks koostöövaldkondadeks said piirkondade üldisemale arengule suunatud valdkonnad (sh. haridus-, kultuuri-, turvalisuse valdkondades) ja ettevõtluskeskkonna (sh. turismi) arendamine. Viimastel aastatel ongi koostöös keskendutud kogemuste ja heade praktikate jagamisele nimetatud valdkondades.

          

Fotod: Wikipeedia

Kaart: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=690535
Vapp: By Lokal_Profil, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2917341

Kasutatud kirjanduse lingid:
https://en.wikipedia.org/wiki/J%C3%B6nk%C3%B6ping_Municipality
https://www.visitsmaland.se/en/regions/jonkoping
https://jkpg.com/en/
https://www.rjl.se/Tillvaxt-och-utveckling/invest-promotion/Logistics-and-e-commerce/
https://www.jonkoping.se/